Blog

Sublimasyon Baskı Nedir ?

Sublimasyon Baskı(sublimation), sözcük anlamı olarak maddenin ısı uygulandığında katı halden aradaki sıvı hali atlayıp gaz haline geçerek baskı yapılacak ürüne geçme halidir.
Sublimasyon teknolojisi, baskı kalitesi ve ürün çeşitliliği ile günümüzün en çok tercih edilen transfer baskı sistemidir. Sublimasyon baskı uygulanacak ürün türüne, madde haline, kalitesine, özgül ağırlığına, cismin dayanım kat sayısına, özelliğine ve ergime kat sayısına bakılarak ve tüm bu özellikler hesap edilerek belli bir sıcaklıkta, bu sıcaklığa oranla belli bir süre içerisinde ürün üzerine nakletme işlemidir. Bu nakil işleminde mili saniyelerin ve hassas ısı derecelerinin önemi büyüktür.

Bu teknikte kullanılan Ürünlerin tamamı sublimasyon özelliği olmalıdır. Sublimasyon özelliği olmayan ürüne bu işlemler gerçekleştirilemez. Aynı zaman da ürüne uygulanan kağıt, mürekkep ve bunların uygulanacak makina ve teçhizatın da bu sublimasyon tekniğine uygun olmalıdır. aksi taktirde uygulamalar ne yazık ki sonuç vermemektedir.

Sublimasyon Baskı Nasıl Uygulanır ?

Sublimasyon Baskı (Transfer Baskı) Ürün üzerine baskı uygulanacak en iyi tema tasarlanır ve tasarlanan bu tema, resim ve/veya yazı injeckt model bir sublimasyon mürekkepli yazıcıdan özel sublimasyona uygun transfer kağıdına baskı alınır.
Sublimasyon özelliği olan Ürüne göre ve süblimasyon özellikli baskı alınmış kağıt ısı derecesi ve zamanı ayarlanmış yine ürüne uygun sublimasyon için özel üretilmiş makina techizat yardımı ile transfer işlemi gerçekleştirilir.
Ürün soğumaya alınır ve ürün özelliğine göre ayarlanan süre içerisinde soğutulan ürün üzerinden sublimasyon özelliği olan transfer kağıdı sökülür.
Ekstra bir işlem gerektirmeyen ürünlerde işlem tamamlanmış sayılır ve paketleme işlemi gerçekleştirilir. 

Seramik Üzerine Sublimasyon Transfer Uygulama Nasıl Yapılır ?

Sublimasyon Baskıya (Transfer Baskı) uygun sublime seramik Ürün üzerine baskı uygulanacak en iyi tema tasarlanır ve tasarlanan bu tema, resim ve/veya yazı injeckt model bir sublimasyon mürekkepli yazıcıdan özel sublimasyona uygun transfer kağıdına baskı alınır.
Ürüne göre ve süblimasyon özellikli baskı alınmış kağıt ısı derecesi ve zamanı ayarlanmış yine ürüne uygun sublimasyon için özel üretilmiş makina techizat yardımı ile transfer işlemi gerçekleştirilir.
Ürün soğumaya alınır ve ürün özelliğine göre ayarlanan süre içerisinde soğutulan ürün üzerinden sublimasyon özelliği olan transfer kağıdı sökülür.
Ekstra bir işlem gerektirmeyen ürünlerde işlem tamamlanmış sayılır ve paketleme işlemi gerçekleştirilir. Kargolanacak ürün kırılmalara karşı strafor içerisinde ve baloncuklu naylon ile sıkıca sarılması gerekmektedir aksi taktirde ürünleriniz kırılacak ve km lerce yol giden onlarca araç değiştiren kargolar da kırılmaya mahkümdur lütfen unutmayınız.

Net Stamp
Graphic Desing Signboard
Ent Kitap Kırtasiye
Hediye Zengini
Awilix Accessory
AJ Resin Craft
EFTUNART
Handeva
The North Soap
Kampanya ve İndirimlerden Haberdar Olun!
Yukarı
Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.